WERSJA ARCHIWALNA STRONY INTERNETOWEJ PROWADZONEJ DO DNIA 31-08-2020 R.
STOWARZYSZENIE NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY
Organizacja Pożytku Publicznego Nr KRS 0000037116
Wtorek,  19 października 2021 r.   Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
Historia aktualności
I półrocze 2006
II półrocze 2006
I półrocze 2007
II półrocze 2007
I półrocze 2008
II półrocze 2008
I półrocze 2009
II półrocze 2009
II pólrocze 2010
I półrocze 2011
II półrocze 2011
I półrocze 2012
II półrocze 2012
I półrocze 2013
II półrocze 2013
I półrocze 2014
II półrocze 2014
I półrocze 2015
II półrocze 2015
I półrocze 2016
II półrocze 2016
I półrocze 2017
II półrocze 2017
I półrocze 2018
II półrocze 2018
I półrocze 2019
II półrocze 2019


II półrocze 2019

4 lipiec 2019 - Blisko co trzeci wypadek z udziałem dzieci zdarza się latem
Wakacje to nie tylko czas beztroskiej zabawy. Właśnie w letnich miesiącach dzieci są uczestnikami największej liczby wypadków drogowych. Sprzyja temu częstsze przebywanie na zewnątrz oraz podróże. Jak kierowcy mogą zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych? W 2018 r. miało miejsce 2 680 wypadków z udziałem dzieci do 14 r.ż., a blisko co trzeci wydarzył się w okresie od czerwca do sierpnia (32%)*. W tym okresie wiele dzieci bawi się na zewnątrz, nie zawsze pod opieką dorosłego, więcej osób wyjeżdża również w podróż samochodem z całą rodziną. Fotelik to podstawa. Zdecydowana większość dzieci w wieku do 14 lat poszkodowanych w wypadkach to pasażerowie samochodów. Podstawą ochrony zdrowia i życia dziecka w razie wypadku jest odpowiednio dobrany fotelik lub siedzisko, a także jego właściwy montaż i prawidłowe zapięcie pasów. Z fotelika nie wolno rezygnować nawet podczas podróży na krótkich dystansach. Należy również pilnować, by dziecko pod żadnym pozorem nie rozpinało samodzielnie pasów bezpieczeństwa. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu dziecka w foteliku ryzyko śmiertelnych obrażeń w wypadku zmniejsza się aż o 50%. Ostrożnie przy przejściach dla pieszych. Aby zapobiec wypadkom z udziałem dzieci, powinniśmy zachować szczególną ostrożność w okolicy, gdzie mogą one przebywać, np. przy placach zabaw, boiskach, na osiedlach mieszkaniowych, a także przy przejściach dla pieszych. Dzieciom trudniej niż dorosłym bezpiecznie przejść przez jezdnię: problem może im sprawiać właściwa ocena sytuacji na drodze, poza tym mają tendencję do impulsywnych zachowań i brakuje im umiejętności w dziedzinie podejmowania decyzji. Dodatkowo niewielka postura najmłodszych utrudnia kierowcom zauważenie dzieci. Mając tego świadomość, należy tym bardziej uważać i być przygotowanym na nagłe pojawienie się dziecka na pasach. Niebezpieczna hulajnoga i rower. W ciepłych miesiącach dzieci chętnie poruszają się na hulajnodze, deskorolce czy rowerze. Jeśli nie zachowają należytej ostrożności, może się to jednak skończyć tragicznie. W okresie wakacji szczególnie uważajmy na najmłodszych poruszających się na hulajnodze czy rowerze. Dzieci mogą niespodziewanie wjechać na jezdnię, nie dając kierowcy szansy na zatrzymanie pojazdu. Od niedawna dodatkowe zagrożenie stanowią m.in. elektryczne hulajnogi, które rozwijają prędkość nawet kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Dlatego uważnie rozglądajmy się w pobliżu przejść dla pieszych czy skręcając na skrzyżowaniu - ostrzega Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Źródło: Prawo Drogowe

15 październik 2019 - Pomoc młodzieży w uzyskaniu prawa jazdy AM (motorower)
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Zielona Góra zaprasza nauczycieli do współpracy w zakresie przygotowania uczniów do uzyskania prawa jazdy AM. Więcej można przeczytać na stronie Kuratorium Oświaty pod adresem:

16 październik 2019 - Szkolenie nauczycieli Wychowania Komunikacyjnego
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Zielona Góra zaprasza nauczycieli zajmujących się w szkołach problematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) na szkolenie. Więcej można przeczytać na stronie Kuratorium Oświaty pod adresem: http://ko-gorzow.edu.pl/szkolenie-nauczycieli-zajmujacych-sie-wychowaniem-komunikacyjnym/

8 listopad 2019 - Lubuski Konkurs BRD – druga edycja

Informujemy, że rozpoczął się okres zgłaszania szkół do udziału w II edycji Lubuskiego Konkursu BRD dla uczniów szkół podstawowych. Szkołę można zgłosić na stronie internetowej Kuratorium Oświaty pod niżej wskazanym adresem http://ko-gorzow.edu.pl/lubuski-konkurs-brd-2019-2020/ . Tam też można zapoznać się z regulaminem i pozostałymi informacjami. Gorąco zachęcamy do zgłaszania szkół. Przypominamy, że udział w Konkursie, to przede wszystkim możliwość podniesienia poziomu bezpieczeństwa uczniów, ale także wzbogacenie warsztatu nauczycieli oraz możliwość zdobycia przez uczniów tytułu laureata, co ma ogromne znaczenie dla samych uczniów i ich rodziców, a także dla nauczyciela i dyrektora szkoły. Możliwość taka powstała w naszym województwie w wyniku odpowiedniej decyzji Pani Kurator. Liczymy na uaktywnienie się wszystkich szkół, nauczycieli. Pamiętajmy jednocześnie, że w Konkursie na etapie szkolnym powinni wziąć udział wszyscy uczniowie z klas 4-8.

5 grudzień 2019 - Lubuski Konkurs BRD – trwają zgłoszenia szkół
Już w lutym rozpoczną się eliminacje szkolne do II edycji Lubuskiego Konkursu BRD. A więc najwyższy czas na zgłoszenie udziału szkoły. Przypominamy, że szkołę zgłaszamy wchodząc na stronę internetową Kuratorium Oświaty przez link http://ko-gorzow.edu.pl/forms/nine/ . Do tej pory zgłosiło się 113 szkół. Czekamy na pozostałe. Przypominamy, że Konkurs jest kontynuacją turnieju W Europie jeździmy bezpiecznie organizowanego przez nasze Stowarzyszenie oraz Uczeń na drodze organizowanego przez WORD Zielona Góra, a więc kontynuuje najlepsze elementy tamtych turniejów. Poza bardzo ciekawą przygodą z BRD,  dodatkowo umożliwia uzyskanie punktów rekrutacyjnych do szkół ponadpodstawowych oraz tytułów laureata lub finalisty. Są to bardzo ważne osiągniecia cenione w oświacie przez uczniów, nauczycieli, dyrektorów, rodziców. Warto też dodać, że w problematyce BRD bardzo często mogą się odnaleźć uczniowie, którzy poszukują dla siebie ciekawej formy aktywności. Drodzy nauczyciele odwiedzający naszą stronę. Oczekujemy, że zgłoszą nam się do Konkursu wszystkie szkoły podstawowe. W związku z tym prosimy o rozpropagowanie Konkursu pośród znajomych kolegów, koleżanek z sąsiednich szkół, którzy jak dotąd nie odwiedzają naszej strony.
Zapraszamy do udziału.

5 grudzień 2019 - Od 6 grudnia 2019 korytarz życia oraz jazda na suwak w Polsce będą obowiązkowe

Oznacza to, że od 6 grudnia wszyscy kierujący będą musieli stosować się do tych nowych przepisów. Każdy kierujący pojazdem musi umieć zachować się w tych przypadkach. Policja będzie kontrolować zachowania kierujących. Dlatego w załączniku przedstawiamy informację dotyczącą postępowania w tych sytuacjach sformułowaną właśnie przez policjantów z Komendy Głównej Policji. Chodzi o wyeliminowanie błędnych zachowań, które można było dotąd obserwować u wielu kierowców. Zagadnienia dotyczą w sposób szczególny nauczycieli WK, którzy mają za zadanie przekazanie uczniom wiedzy i umiejętności także w tym zakresie w sposób właściwy. 
Ostatnia Aktualizacja: 2020-06-11 11:45:00